Chamtivé predajne matracov

 
 
Často sa stáva, že pri optimalizácii zisku sa priorita nekladie na kvalitu, ale  na úplne niečo iné. Vtedy aj tie najlepšie odporúčania idú bokom a hľadajú sa čo najefektívnejšie cesty, ako vyrobiť matrac, ktorý by sa za nová správal ako pekný a kvalitný. Problém vznikne pri bežnom používaní, kedy  matrac rýchlo stratí všetky svoje benefity.
 
Ako sa dá vyrobiť matrac tak, aby vyzeral ako matrac, ktorý radíme o triedu vyššie ?  Tu sú nasledujúce príklady, na čo si dať pozor:
 
1. Hustota použitej peny
 
Jeden z najpodstatnejších parametrov je hustota peny. Pena sa dá vyrobiť tak, že aj pri veľmi rozdielnej hustote má pena podobnú tuhosť, to znamená, že nové matrace môžu mať skoro rovnaké vlastnosti . Keďže cenu peny najviac ovplyvňuje jej hustota a pena sa kupuje na  kilá(na váhu) matrac z dvakrát hustejšej peny je skoro dvakrát drahší. Problém ale je, že čím je PUR pena redšia, tým skôr zmäkne, a pritom nezmení tvar (nepreleží sa), preto sa môžeme stretnúť s vysokými zárukami na preležanie, keďže PUR je pena tvarovo stála. Táto záruka vám bude nanič, nakoľko matrac z riedkej peny, po dvoch rokoch bude taký mäkký, že budete môcť cítiť aj rošt pod matracom. Táto vlastnosť je voda na mlyn rôznym reťazcom, ktoré ponúkajú na matrace z riedkej PUR peny aj 10 ročné záruky na preležanie. (O zmäknutí sa nehovorí nič). Najhoršia kombinácia je vysoký matrac z riedkej PUR peny.
 
Hustota PUR peny u kvalitného matraca by sa mala pohybovať od 30 kg/m3 a HR peny(pena vyrábaná za studena) od 40 kg/m3.
 
2. Poťah a klimatizačné výplne
 
Oddelenie ľudského tela od peny z ktorej je jadro matraca je potrebné tak z hygienického a zdravotného hľadiska, ako aj pocitového hľadiska, ktoré je vlastne „pocitový komfort“. Pri matracoch vyrábaných „na cenu“ sa môžeme stretnúť s klimatizačnou výplňou nielen menej ako 100 g/m2, ale dokonca žiadnou, čo už hraničí s použitím slova „matrac“ pre daný výrobok.  O kvalite  látky použitej pre poťah ani nehovoriac. Samozrejme vo veľkej miere to ovplyvňuje cenu, nakoľko stredne kvalitný poťah na matrac s klimatizačnou výplňou cca 300g/m2 sa pohybuje pre matrac v rozmere 200x90 cm už okolo 60.- EUR a viac  k dátumu 04-2023.
 
3. Kvalita použitej peny
 
Na trhu existuje veľa kvalitných pien rôznych druhov. Ale na výrobu lacných matracov sa využívajú lacné peny ako napríklad  riedke PUR peny a peny vyrábane z drvených kúskov. Tam je to čistá lotéria, nakoľko pri lisovaní drvených kúskov peny je horná vrstva podstatne tuhšia ako stred výlisku. Pena sa lisuje do kvádrov o veľkosti aj niekoľkých metrov a vtedy majú rôzne vrstvy rozdielnu hustotu, preto nikdy človek nevie, či ten nasledujúci matrac bude rovnaký, ako ten predchádzajúci. Nehovoriac, že použité spojivo pri drvenej pene určite neprospieva zdraviu.
Medzi kvalitné peny môžeme zaradiť napríklad peny vyrábané za studená s hustotou aspoň 40 kg/m3.
 
4. Oddeľovacie vrstvy pri pružinových matracoch
 
Oddeľovacie vrstvy, ktoré oddeľujú penu od pružinového jadra sú veľmi dôležité, a to hlavne z hľadiská trvácnosti matraca. Ak sa použije ako oddeľovacia vrstva slabá netkaná textília, papier, alebo nebodaj nič (aj takéto matrace existujú), potom sa rýchle môže stať, že pružina prereže penu a začne vyliezať z matraca, a potom už neostáva nič, len sa pekne začať vychádzajúcej pružine zdraviť  tak, ako námorník keď sa zdravý ponorke , ktorá vychádza z mora. Kvalitné oddeľovacie vrstvy sú napríklad kokosové dosky, kaktusové dosky, alebo kvalitná netkaná textília. Správne vyrobené pružinové matrace majú naozaj veľa neprekonateľných výhod, v niektorých prípadoch sú to najlepšie a najtrvácnejšie matrace, nakoľko pružinové jadro ma najvyššiu tvarovú pamäť (nepreleží sa) a je veľmi vzdušné.
 
To sú najčastejšie príklady, ako s dajú znížiť výrobne náklady na úkor kvality. Pre takéto matrace sú vyššie ceny za matrac naozaj veľkou chamtivosťou  predajcov, alebo výrobcov. Ceny majú odrážať reálne výrobne náklady, bohužiaľ bežne sa ponúkajú matrace z riedkej PUR peny 25kg/m2, 90x200 cm aj  za viac ako 200.- EUR/ks  (03-2023).
 
Samozrejme ak hľadáme najnižšiu cenu, prípadne  matrac pre príležitostné spanie, vtedy kvalita a komfort môže ísť bokom, vtedy cena robí zázrak!
 
Na Slovensku máme našťastie kvalitných výrobcov matracov, kde cena naozaj odráža kvalitu. Pri pružinový matracoch u ktorých je vyššia prácnosť , sa zahraniční výrobcovia matracov, k cenám matracov vyrábaných na Slovensku väčšinou ani nepriblížia.
 
Ing. Eduard Sabol, predajca matracov s 30 ročnými skúsenosťami.