Nákup cez telefón
+421 918 888 515
Hodnotenie zákazníka
Je to dobra voľba. S matracom som nadmieru spokojný. Prekvapilo ma relatívne rýchle dodanie. Určite odporúčam.
Štefan Petro
01.06.2020 22:06:04

Ako si vybrať správny matrac ?
   Správna voľba matracu nie je jednoduchý proces. Niekomu sa to môže zdať "hotová veda". 
Nie je to však nič strašné a pri dodržaní niekoľkých jednoduchých zásad sa nemôžete rozhodnúť zle.

   Pokiaľ neviete ako na to, začítajte sa do tohto síce dlhšieho, ale informáciami nabitého textu, ktorý je založený na našich dlhoročných skúsenostiach po predaní tisícov matracov našim klientom.

Aký rozmer je najlepší ?
   Samotný matrac by mal zodpovedať Vašim rozmerom. Matrac by mal byť približne o 10 cm dlhší ako Vaša výška. Štandardné šírky matracov sú 90 a 80 cm. Pre väčší komfort môžete vybrať väčšiu dĺžku i šírku matracu. Pri štandardných rozmeroch sa cena často nemení, pri iných záleží na type matracu.

   Rozmery matraca často nemôžete vyberať ľubovoľne. Ak už máte posteľ, tak potrebujete taký matrac, ktorý sa do nej zmestí. Matrac potrebuje oporu roštu, preto nemôže „vytŕčať” z postele.

   Pružinové matrace z Bonell pružín, či taštičkových pružín je treba uložiť tak, aby boli podporované bočnicami postele. Výrobca odporúča uložiť matrac tak, aby bol minimálne z 2/3 v ráme postele. V opačnom prípade sa pôsobením váhy tela matrace môžu zdeformovať do strán, čím sa zhoršia ich vlastnosti.

Penový alebo pružinový, taštičkový ? - závisí aj od podkladu!
    Ak kupujete matrac už do jestvujúceho lôžka, v prvom rade si pozrite aký  je podklad pre matrac. Ak máte podklad pevný(pevný lamelový rošt, alebo iný nepružný materiál), najlepšie sú pružinové, alebo taštičkové matrace, u ktorých pružné jadro nahrádza účinky pružného lamelového roštu, resp. dostatočne hrubé a pružné penové matrace. Ak máte pružný lamelový rošt, môžete sa rozhodnúť aj pre matrac, ktorý nemá veľkú hrúbku, a ortopedickú a komfortnú pružnosť nahradzuje pružný lamelový rošt. Vhodnosť matraca pre daný rošt uvádzame pri každom matraci. Možnosti sú: pevný láťkový, pružný - lamelový, pružný - polohovateľný, pevný - polohovateľný.

Sú lepšie pružinové alebo penové matrace ?
   Jednoznačné môžeme povedať, že ak hodnotíme kvalitný matrac pružinový, alebo penový, z hľadiska ortopedickosti a komfortu sú uvedené typy matracov úplne vyrovnané, musia ale byť zachované isté technické parametre, aby matrac poskytoval všetko čo kvalitný matrac poskytovať má.
   U pružinových matracov je nutné, aby okrem kvalitného pružinového jadra mal vhodnú oddeľovaciu vrstvu, aby pružiny nebolo vôbec cítiť ani po rokoch, a samozrejme dostatočne hrubú a kvalitnú penovú vrstvu, ktorá zabezpečí dostatočný komfort a ortopedickosť.  Ak sú splnené tieto kritéria, tak pružinové matrace majú dokonca výhodu väčšej vzdušnosti.
   U penových matracoch je najdôležitejší faktor kvalita penového jadra. Veľa výrobcov sa uchyľuje k používaniu peny s nedostatočnou  hustotou, pričom hustota peny dá sa povedať je najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu. PUR pena sa dá vyrobiť aj pri nízkej hustote, dostatočné tuhá, ale takáto pena stratí veľmi rýchlo elasticitu. Preto ak penový, tak kvalitná pena s vysokou hustotou.

Ako je to s rozmermi roštov?
   Lamelové rošty je možné objednať v akomkoľvek rozmere, rovnako ako matrace - vieme vám vyrobiť aj neštandardné rozmery. Štandartné rozmery u lamelových roštov sú: 200 x 80, 200 x 85, 200 x 90, 200 x 100, 195 x 80, 195 x 85, 195 x 90, 195 x 100. Maximálny rozmer atypického roštu je 220 x 120 cm. Širšie rošty neodporúčame a preto ich ani nevyrábame - lamely už nedržia poriadne hmotnosť a sú príliš namáhané a pružné - v strede vzniká nepríjemná jama. Radšej voľte dva užšie rošty, ako jeden veľký.
   Skutočná veľkosť lamelového roštu je o 1 cm užšia a o 4 cm kratšia oproti objednanému rozmeru (napr. rošt 200 x 90 cm má v skutočnosti rozmer 196 x 89 cm). Je to kvôli tomu, že rošty sa objednávajú podľa veľkosti matracu - reálne však musí byť rošt o niečo menší, aby sa do postele zmestil a mohol sa jemne hýbať. Rošt nesmie byť v posteli napasovaný napevno.
   Pri latových roštoch je tak veľkosť o 1 cm užšia a o 3 cm kratšia oproti uvedenému rozmeru (napr. rošt 200 x 90 cm má v skutočnosti rozmer 197 x 89 cm.

 V danej kategórii nie sú žiadne produkty