Ako vybrať správny matrac

     V posteli trávime tretinu života a niektorí z nás aj viac, preto je nesmierne dôležité pre zdravie našej chrbtice, ale aj  pre naše pohodlie aby, aby matrac  bol pre nás ten najvhodnejší!

Veľké množstvo bolestí, chorôb a zdravotných problémov vzniká niekedy z  nevhodného šetrenia, ale často z nevhodného výberu, na základe nedotačných informácii, alebo dezinformácii , či už z internetu, alebo nečestných predajcov.

 Ak Vám niekto tvrdí, že najlepší matrac je jeden konkrétny, neverte mu. Neexistuje „najlepší“ matrac. Každý z nás je iný, takže pre každého je najvhodnejší iný matrac. "Najlepší matrac“ je vždy ten, ktorý Vám zaručí pohodlné a zdravotne vhodné ležanie a nerušený spánok. Tiež nezabúdajte, že okrem výberu matraca je rovnako dôležité i na čo matrac položíte.

Tiež neznamená, že čím je matrac drahší, tým je pre nás vhodnejší. Cenu u čestných výrobcov určujú výrobné náklady. Samozrejme bez kvalitných materiálov je ťažké vyrobiť perfektný matrac, čiže to platí až od cenových relácii nad cca 150  EUR.

 Vyberáme matrac a máme už posteľ.

 a) Ak máte pevný podklad

Na takýto podklad sú vhodné matrace pružinové, alebo taštičkové, ktorých jadro už nahradzuje účinky prepätých lamelových roštov.

b) Ak máte predpätý lamelový rošt

Na tento podklad sú určené penové matrace, ktorých ortopedický účinok je väčšinou počítaný s kvalitným prepätým lamelovým roštom.

 Pri výbere je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov:
 rozmery matraca , váha užívateľa, cenová hladina a prípadne zdravotné problémy

1. VáhaVyššia hmotnosť znamená väčší tlak na matrac, ktorý musí opätovne vyvinúť väčší protitlak.  U každého matraca v našej ponuke je uvedená váhová kategória, ktorá určuje  maximálnu ortopedickú záťaž.

2. Rozmery matraca - matrac by mal byť cca o 10 - 20 dlhší ako je vaša výška a šírka určuje tiež komfortnosť.
    Základné rozmery vstupných surovín je 200x90 cm, preto rozmer matraca 200x90 cm je aj najvýhodnejší cenový variant.

3. Cenová hladina – cena je samozrejme určujúcim faktorom pre výber kvalitných materiálov a následne aj komfortnosti matraca. Je veľmi dôležité venovať pozornosť hustote peny, t.j hmotnosti na meter kubický, nakoľko rovnaká tuhosť peny sa dá vyrobiť pri rôznej hustote, ale jej elasticita pri nízkej hustote sa stratí v krátkom čase – tu je najnevhodnejšie šetrenie.
Minimálna hustota u PUR peny by mala byť 25 kg/m2, u HR peny 28 kg/m3.

4. Zdravotné problémy – pozor, matrace môžu výrazne pomôcť, ale bohužiaľ aj zlým výberom zhoršiť zdravotné problémy. Preto pri výbere zdravotného matraca by ste mali venovať obzvlášť vysokú starostlivosť. Tu jednoznačne do poručujeme matrace vyskúšať v matracových centrách MATERASO. Naše predajne nájdete tu(predajne).

c)  Ak rošt ešte nemáte

Ak ešte nemáte rošt, máte o dosť viac možností. Je na vás, ako sa rozhodnete. Máte možnosť zvoliť pevný latový rošť - čo síce zúži vaše možnosti, ale čo ušetríte, môžete investovať do kvalitnejšieho matraca. Túto možnosť zvoľte tiež v prípade, že máte radšej tvrdší podklad - môžte si kúpiť vyšší penový matrac a položiť ho na latový rošt.

Druhou možnosťou je voľba klasického lamelového roštu. Potom sú vaše možnosti naozaj veľké - prídete hlavne o možnosť pružinových matracov. Podľa počtu a uchytenia lamiel si môžete vybrať z lacnejších, cez štandardné až po exkluzívne lamelové rošty. Pre tých, ktorí vedia čo chcú a sú ochotní trošku experimentovať odporúčame zvoliť rošt so zdvojenými lamelami. Viete si tak sami meniť tvrdosť rośtu a skúšať dovtedy, kým nenájdete vyhovujúce nastavenie. Pri výbere roštu tak pre vás môže hrať úlohu to, nakoľko je rošť nastaviteľný. Platí tu jednoduchá rovnica - čím viac bude rošt stáť, tým lepšia je jeho kvalita a nastaviteľnosť. Väčšina klientov radšej volí štandardný a investuje radšej do kvalitnejšieho matracu - predsa len s tým ste v kontakte priamo. Záleží od vášho rozpočtu.

Polohovateľný, alebo ani nepolohovateľný:

Aby sme to ešte trošku skomplikovali, niektoré matrace a rošty je možné polohovať. Sami sa rozhodnite, či to potrebujete. Pokiaľ v posteli iba spíte, a nečítate si či pozeráte filmy rovno z postele - pravdepodobne polohovanie nepotrebujete. Pokiaľ kupujete matrac pre starších ľudí, ktorí v posteli trávia viac, ako iba spánok - polohovanie môže byť dobrá voľba.

Polohovať sa dá ručne, alebo elektrický - pomocou motorčekov. Prvá reakcia je často - načo elektricky, veď si to nastavíme ručne... Prax naopak hovorí inak. Reálne časom zistíte, že kvôli polhodinke čítania si, alebo dopozerania televíznych novín sa vám jednoducho nebude chcieť rošt s matracom ručne polohovať a radšej sa opriete o stenu cez vankúš. To isté platí v menšej miere aj pre dlhodobo ležiacich. Lenivosť sa týka nás všetkých a pri ručnom polohovaní roštov to platí dvojnásobne - v praxi to nie je veľmi zábavná činnosť. Porozmýšľajte preto, pokiaľ nechcete investovať do elektrických, či má polohovanie vôbec pre vás zmysel a či ho budete používať aj viac ako raz ročne - možno môžete ušetriť a kúpiť nepolohovateľný rošt - radšej si priplaťte za kvalitnejší matrac.

Na druhej strane tí, ktorí si zvolili elektrický rošt si ho väčšinou nevedia vynachváliť a používajú ho denne. Potom je už nájdenie príjemnej polohy otázkou pár sekúnd hrania sa s diaľkovým ovládačom. Pokiaľ v posteli pozeráte TV - nemôže inak než odporúčať takýto rošt. Uvidíte, že budete spokojní, je to pohodlné a príjemné. Záverom teda - odporúčanie z praxe je buď si priplatiť za motorový rošt, alebo si kúpiť nepolohovateľný.

 

Či už elektrický, alebo ručný - pokiaľ zvolíte polohovateľný rošt, potrebujete aj polohovateľný matrac. Matrace pružinové a matrace s jadrom z kokosového vlákna nie je možné polohovať, takže sa obzerajte po iných typoch. Každý matrac v našej ponuke má pri sebe uvedené, či je polohovateľný a na aký podklad ho môžete uložiť - to zúži váš výber a zjednoduší rozhodovanie.